Projektas

2009 metų birželio 2 dieną Všį „Nidos vėtrungė“  pasirašė sutartį dėl paprojekčio „Mažosios Lietuvos kultūros paveldas: vestuvės. Autentiškų papročių ir kostiumų atkūrimas bei pritaikymas šiuolaikinėje praktikoje „ finansavimo pagalEuropos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų subsidijų schemą „Nevyriausybinių organizacijų sektoriaus stiprinimas Lietuvoje“ Kvietimas Nr. 1, SUTARTIES NR. 2004-LT0008-NVO-1EEE/NOR-02-083

Šis paprojektis buvo vykdomas vienus metus.

Etnografinės Mažosios Lietuvos vestuvės - tai sukurtas naujas intelektualinis produktas ir jo materialinė bazė siekiant išsaugoti Mažosios Lietuvos kultūros paveldą.

 

Projekto apibūdinime teigiama, jog niveliuojantis pasaulio kultūroms  kadaise ypatingai  svarbios, tautos savitumą atspindinčios šventės –  vestuvės, krikštynos  dabar Lietuvoje dažnai yra  rengiamos remiantis popso kultūra ir tautiniu kiču.  Prarasdami ryšį su savo šaknim jauni žmonės sąmoningai  nebefiksuoja savęs, kaip tam tikros tautos atstovo ir virsta  prie nieko neprisirišančiais kosmopolitais.                                                                                             

 

Šiuolaikinės vestuvės kūrybiškai  pritaikant šio krašto tradicines apeigas autentiškoje Kuršių nerijos, Rusnės, kitų pamario kaimų aplinkoje - ne tik asmeninė šventė, tai ekskursija po savo krašto kultūros klodus ir kartu turizmo traukos objektas bei nauja paslauga, patraukli tiek šventės

dalyviams tiek viešose erdvėse jas stebintiems svečiams.

 

Paprojekčio įgyvendinomo metu buvo atliktos šios pagrindinės veiklos:

 ·         Atliktas tyrimas apie išlikusius vestuvių papročius klausinėjant šiame krašte gimusių ir gyvenančių garbaus amžiaus žmonių.

·         Surinkta istorinė medžiaga apie Mažosios Lietuvos vestuvių papročius.

·         Atkurti ir pasiūti dešimt porų 19 a. tautinių lietuvininkų  kostiumų. Dalis kosiumams reikalingų audinių austi rankiniu būdu pagal su autentiškomis staklėmis.

·         Pagal autentišką medžiagą atkurtas ir pagamintas „nuotakos kampas“ ir kiti vestuvių atributai.

·         Po diskusijų su mokslininkais ir etnografais pateiktos  rekomendacijos, kaip galima senuosius Mažosios Lietuvos vestuvių papročius pritaikyti šiuolaikinėse vestuvėse.

·         Surengti keturi teatralizuoti koncertai „Lietuvininkų vestuvės 21 amžiuje “. 

·         Surengtos  vienos vestuves pagal projekto metu surinktą ir pateiktą informaciją.

 

Projekto veiklų įgyvendinimas suteiks jauniems žmonėms galimybę surengti ypatingai prasmingą ir įdomią vestuvių šventę. Suradę vestuvėms tinkamą gražią Mažosios Lietuvos sodybą, pasipuošę puošniais Klaipėdos krašto kostiumais, pasitelkę vėl atgimusius Kurėnus, nepatingėję padaryti nuotakos kampą bei uždegę žvakes ant senovinio medinio sietyno ir, svarbiausia, tikėdami darantys šventą darbą iš tikrųjų sugebėtume sugrįžti prie gražiausių savo krašto papročių  neprarasdami ir asmeninės laisvės.