Vestuviniai kostiumai

Siūlome jauniesiems bei pagrindiniams vestuvių dalyviams apsirengti autentiškus Mažosios Lietuvos tautinius kostiumus. Jie pasiūti pasitelkus istorinę medžiagą, senus išlikusius audinių raštus. Dalis medžiagų išaustos senoviškomis rankinėmis staklėmis.

 

Kostiumus pagal istorinę medžiagą atkūrė KU dėstytoja E.Matulionienė.

 

Moteriško kostiumo sudedamos dalys

Sijonai – XIX a.pr. dryžuoti (juoda –raudona, raudona-mėlyna-žalia-juoda-geltona) ar languoti susiūti vilnoniai sijonai, kurie vadinti marginėmis. XIX a.pab. lietuvninkų sijonai buvo vienspalviai (austi eglute) , išilgadryžiai ir languoti, tamsesnių spalvų.

 

Marškiniai – balti lininiai, vėliau medvilniniai, siuvami iš stačiakampių audeklo gabalų. Vieniems marškiniams pasiūti audė skirtingo pločio medžiagą: stuomeniui platesnę, rankovėms siauresnę. Siūnant stačiakampiai rankovių medžiagos gabalai, vadinami perpetėmis, užsibaigdavo ties kaklu. Iškirptė buvo didelė. Perpetės siuvinėjamos sudėtingais geometriniais rudos, juodos, raudonos, mėlynos spalvos raštais, užaudžiamos raudonais siūlais.

 

Liemenė  - vienspalvės vilnonės, žalios, mėlynos, violetinės, rudos, juodos liemenės kartais su įaustomis siauromis ryškesnių spalvų juostelėmis. Ankstyvosios liemenės buvo trumpos, įliemenuotos su didelėm iškirptėm. Vėliau ilgesnės, nuo liemens platėjančios su mažesniu keturkampiu arba apvaliu iškirpimu.

 

Švarkelis – yra kelių tipų – ilgi ir trumpi, storo vilnonio ir aksominio audinio ir plonos šilkinės ar medvilninės medžiagos, primenantys puošnius marškinėlius – bluskes.

 

Prijuostė -  XIX a.pr. prijuostės buvo balto lino su išilgai įaustais raudonų dryžių raštais. Kartais apačioje raštai būdavo įaudžiami ir skersai. Vėliau prijuostės buvo tamsesnės – vienspalvės tolygiai margos, gėlėtos  arba išilgadryžės, dažniausiai šilkinės.

 

Juostos – buvo dviejų tipų. Vienos pla

Delmonas

Papuošalai

Galvos apdangalai – kaip ir visas kostiumas susijęs su tradicijomis ir papročiais. Merginos kasas pynė iš daugybės sruogų ir įvairiai dėjo jas aplink galvą, įmantriai tvirtino pakaušyje. Į kasas įpindavo įvairiausių kaspinų, juostelių, įvairiaspalvių vilnonių siūlų. Ypatinga buvo jaunamarčių galvos danga. Iki XIXa. Pr. Moterys puošėsi kykais . Tai puošnus iš kiauraraščių pinikų (mezginių, nėrinių, batisto ar tiulio)  pagamintas galvos apdangalas su šonuose svyrančiais puošnaus audinio galais. Ištekėjusios moterys mynė kasas ir slėpė jas po skaromis (skepetomis). Muturas – balta lininė siuvinėta skara, įvairiai muturiuojama apie galva.